همه چیز درباره باتری قلب یا ضربان ساز

بازدید: 1913 نفر
انتشار: 31 Shahrivar 1396
همه چیز درباره باتری قلب یا ضربان ساز

باتری قلب یا ضربان ساز چیست؟

قلب در حالت طبیعی باتری طبیعی خود را دارد که ضربان را تنظیم می‌نماید. با این حال در برخی شرایط قلب نمی‌تواند تپش منظم داشته باشد. در چنین شرایطی اغلب دستگاهی به نام باتری می‌تواند مشکل را اصلاح نماید. ضربان ساز یا باتری قلب که به آن پیس میکر (pacemaker ) نیز گفته میشود، دستگاه کوچکی است که پالس‌های الکتریکی به عضله قلب ارسال می‌کند تا ریتم طبیعی ضربان قلب را حفظ نماید. از باتری قلب برای درمان سنکوپ، نارسایی قلبی مادرزادی و در موارد نادر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک نیز استفاده می‌شود. باتری قلب طی یک جراحی کوچک در زیر پوست سینه جایگذاری می‌شود. باتری قلب دو بخش اصلی دارد: ژنراتور و کابل رسانا. ژنراتور حاوی باتری و کامپیوتر (پردازنده) کوچکی است و در زیر پوست سینه جایگذاری می‌شود. کابل‌های رسانا سیم‌هایی هستند که از طریق رگ به قلب وصل شده و در عضله قلب کاشته می‌شوند. وظیفه کابل رسانا ارسال پالس حاصل از ژنراتور به عضله قلب و ارزیابی فعالیت الکتریکی قلب است. هر پالس باعث می‌شود قلب منقبض شود. ضربان ساز ممکن است یک تا سه کابل داشته باشد که تعداد آن به نوع باتری مورد استفاده برای درمان مشکل قلبی بستگی دارد. باطری قلب انواع مختلف باتری قلب
  • باتری قلب تک محفظه ‌ای یا تک حفره ای که حاوی یک کابل در محفظه بالا (دهلیز) یا محفظه پایین (بطن) قلب است.
  • باتری قلب دو محفظه‌ ای یا دو حفره ای که در آن از یک کابل در محفظه بالا و یک کابل در محفظه پایین قلب استفاده می‌شود.
  • باتری قلب سه محفظه ای یا سه حفره ای که در آن از سه کابل استفاده می‌شود: کابل اول در دهلیز راست، کابل دوم در بطن راست و کابل سوم در نزدیکی بطن چپ قرار می‌گیرد.
  در مورد نوع باتری مورد استفاده، پزشک بر اساس وضعیت قلبی شما تصمیم ‌گیری می‌نماید. پزشک حداقل آهنگ ضربان قلب را برنامه ‌ریزی می‌کند. هنگامی که آهنگ ضربان قلب پایین‌تر از میزان تعیین شده باشد، باتری پالس الکتریکی تولید می‌کند که از طریق کابل‌ها به عضله قلب می‌رسد و باعث انقباض قلب و ایجاد ضربان می‌شود. از باتری قلب برای درمان چه مشکلاتی استفاده می‌شود از باتری قلب برای موارد زیر استفاده می‌شود:
  • کندی ضربان قلب یا Bradyarrhythmias - در این وضعیت کندی ضربان قلب که ممکن است ناشی از بیماری سیستم هدایت الکتریکی قلب باشد با باتری قلب درمان می‌شود.
  • نارسایی قلبی - دستگاه مورد استفاده در این وضعیت، درمان همزمان سازی قلبی یا سی آر تی (CRT) یا باتری سه حفره ای است.
  پیش از کاشت باتری قلب چه کاری انجام شود؟ از پزشک خود بپرسید چه داروهایی را می‌توانید تا زمان پیش از کاشت باتری مصرف نمایید. ممکن است پزشک از شما بخواهد مصرف برخی داروها را از پنج روز پیش از جراحی متوقف کنید. در صورتی که دیابت داشته باشید در مورد تنظیم داروهای دیابت باید با پزشک صحبت کنید. شب قبل از عمل چیزی نباید بخورید و بیاشامید. در صورتی که باید دارو مصرف کنید، تنها با یکی دو جرعه آب، دارو را بخورید. هنگامی که می‌خواهید به بیمارستان بروید، لباس‌های راحت بپوشید. تمام جواهرات خود را در منزل بگذارید بماند.

جراحی کاشت باتری قلب چگونه است؟

باتری قلب به دو روش کاشت می‌شود: - رویکرد اندوکاردی- متداول‌ترین روش جایگذاری باتری قلب همین روش است. پس از بی ‌حس کردن ناحیه تحت درمان، برشی در سینه ایجاد می‌شود تا باتری به همراه کابل‌ها وارد بدن شوند. کابل‌های باتری از طریق برش ایجاد شده وارد رگ شده و با هدایت دستگاه فلوروسکوپی به سمت قلب کشیده می‌شود. نوک سیم به عضله قلب وصل می‌شود و انتهای آن به ژنراتور وصل می‌شود و در حفره ایجاد شده در زیر پوست بالای سینه قرار می‌گیرد. - رویکرد اپیکاردی - این تکنیک بیشتر در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. نوک سیم به عضله قلب وصل میشود در حالی که انتهای آن به ژنراتور وصل شده و در حفره ایجاد شده در زیر پوست شکم قرار می‌گیرد. اگر چه ریکاوری رویکرد دومی بیشتر از روش اول طول می‌کشد اما با تکنیک‌های کم تهاجمی تر می‌توان مدت زمان بستری در بیمارستان را کاهش داده و زمان ریکاوری را کوتاه‌تر کرد.   افرادی که باتری قلب دارند چه کارهایی را نمی‌توانند انجام دهند؟
  • از پتوی برقی، پدهای حرارتی و مایکروویو در صورتی که تداخلی در عملکرد باتری قلب ایجاد نکند، می‌توانید استفاده کنید.
  • برای استفاده از گوشی موبایل باید آن را در سمت مخالف محل باتری قلب نگه دارید.
  • گوشی موبایل را نباید مستقیماً در مقابل سینه یا باتری قرار دهید.
  • باید از قرار گیری در معرض میدانهای قدرتمند الکتریکی و مغناطیسی مانند برخی تجهیزات صنعتی، امواج رادیویی قدرتمند ( امواجی که معمولاً در مجاورت ژنراتورهای الکتریکی بزرگ، برج‌های انتقال فرکانس رادیویی و نیروگاه‌های برق وجود دارد) و دستگاه جوشکاری قوسی اجتناب نمایید.
  • نمی‌توانید آزمایش‌های تصویر برداری که در آنها از رزونانس مغناطیسی استفاده می‌شود (ام آر آی) انجام دهید.
  طول عمر باتری قلب چقدر است؟ طول عمر باتری قلب ۷ تا ۱۰ سال است. طول عمر دقیق آن بستگی به میزان استفاده دارد. هنگامی که باتری قلب ضعیف میشود، باید آن را عوض کنید.   پس از جایگذاری باتری قلب، چند مرتبه یک بار باید به پزشک مراجعه کنیم؟ شش هفته پس از جراحی کاشت، ارزیابی کامل باتری انجام می‌شود. تنظیم باتری قلب، طول عمر آن را افزایش می‌دهد. پس از آن، هر سه ماه یک بار باید عملکرد باتری با تلفن ارزیابی شود. نحوه ارزیابی باتری قلب با استفاده از تلفن، به شما توضیح داده می‌شود. همچنین یک یا دو مرتبه در سال باید معاینه کامل توسط پزشک صورت بگیرد. در صورتی که باتری قلب شما سه حفره ‌ای باشد ممکن است لازم باشد هر شش ‌ماه یک ‌بار برای اطمینان از عملکرد درست دستگاه به پزشک خود مراجعه کنید. منبع:

http://www.webmd.com/heart-disease/pacemaker-implant#5

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی