نوار قلب

بازدید: 73 نفر
انتشار: 7 Aazar 1400
نوار قلب

نوار قلب

۱

بعضی مواقع بیمارانی که به متخصص قلب مراجعه میکنند، اصرار در انجام اکوکاردیوگرافی بدون گرفتن نوار قلب دارند و فکر میکنند که تمام بررسی قلبی و یافته های نوار قلب در اکو هم مشخص می شود!! باید گفت که این گونه نیست!

اولین قدم در تشخیص بیماریهای قلبی پس از شرح حال بیمار و معاینه ، گرفتن نوار قلب است که در همه ی بیماران قلبی لازم میباشد.

یک سری تغییرات در نوار قلب، به هیچ عنوان در معاینه و حتی اکوکاردیوگرافی ؛ مشخص نمی شود.

بنابراین لازم است که از همه ی کسانی که با درد قفسه ی سینه، تپش قلب ، سرگیجه ، خستگی زودرس، تنگی نفس و... مراجعه میکنند، نوار قلب گرفته شود و سپس سایر بررسیها انجام گردد.

ارزش تغییرات نواری در بیماریهای عروقی قلب بسیار بالاست و خیلی مواقع این تغییرات قبل از شروع دردهای قفسه ی سینه ، دیده می شوند. البته گاهی در وهله اول ممکن است نوار قلب نرمال باشد که در این مواقع گرفتن چند نوار با فاصله ازهم نیاز میباشد.

در مواردی که بیمار فشار خون بالا و طولانی مدت دارد، گاهی حتی ممکن است که بیمار از آن بی اطلاع باشد ولی در نوار قلب و یا اکوکاردیوگرافی، تغییراتی به نفع طولانی مدت بودن فشار خون بالا را شاهد باشیم.

در موارد سکته های حاد قلبی، وجود دردهای تیپیک قفسه ی سینه و یا تنگی نفس بیمار به همراه تغییرات نواری قلب ، شروع درمان را مستلزم میکند و نیاز به اکو و اقدامات تشخیصی بیشتربرای تشخیص و یا شروع درمان اولیه  نیست.

تشخیص انواع آریتمیهای قلبی و تپش قلبها و اینکه درمان و اقدام بعدی چگونه است با گرفتن نوار قلب و یا انجام هولتر مانیتورینگ قلبی و در صورت عدم تشخیص در موارد خاص با انجام  EPS  یا مطالعه ی الکتروفیزیولوژی قلب امکان پذیر است. به همین دلیل است که نوار حین تپش و یا حین علایم  قلبی  ارزش زیادی برای پزشک  دارند.

یکسری بیماریها  مثل :  کاردیومیوپاتیها یا بیماریهای عضلات قلب، پریکاردیت یا بیماری پرده ی دور قلب ، بیماریهای داخلی مثل آمیلوییدوز که سایر ارگانها علاوه بر قلب را هم درگیر می کنند، بیماریهای ریوی و ... تغییراتی را در نوار قلب ایجاد میکنند.

قبل از عملهای جراحی از سنین بالای ۴۰ سال و یا در افراد دارای بیماریهای خاص از سنین پایین تر نوار قلب گرفته می شود.

در مواردی خاص، مصرف یکسری داروها حتی غیر قلبی، تغییراتی در نوار ایجاد میکنند که نیاز به گرفتن نوار قلب به صورت دوره ای  و پیگیری بیمار دارند که معمولا پزشکان معالج از آن مطلع هستند و بیمار را در جریان قرار می دهند.

بنا بر این با علم به این که نوار قلب علاوه بر قیمت مناسب آن، از ارزش تشخیصی بالایی برخوردار است، از انجام آن سر باز نزنیم.

با تشکر، دکتر مریم احمدی – متخصص قلب و عروق - تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی

آدرس:

مرکز تخصصی قلب کوروش واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، روبه روی پمپ بنزین اسدی، کوچه ی الوند، پلاک 5 - تلفن

شماره های نوبت دهی:

02122247007-9 و 02122247004

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی
آژانس مارکتینگ پزشکی داکتاپ