پیشگیری از نارسایی قلبی پس از سکته

بازدید: 4840 نفر
انتشار: 7 Esfand 1398
پیشگیری از نارسایی قلبی پس از سکته
اگر انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) داشته اید، احتمالا به بخشی از عضله قلبتان صدماتی وارد شده است و ممکن است خطر نارسایی قلبی وجود داشته باشد. بنابراین باید اقداماتی انجام بدهید تا از نارسایی قلبی جلوگیری کنید برای افرادی که سکته قلبی خیلی بزرگ داشته اند، خطر نارسایی قلبی زیاد است. در این بیماران، شروع نارسایی قلبی حاد است و اغلب ظرف چند ساعت یا چند روز اول پس از سکته، روی میدهد. اما حتی اگر سکته قلبی آسیبی در حد متوسط به قلب وارد کرده باشد، نارسایی قلبی یک عارضه محتمل محسوب میشود. درمان با داروهای مناسب و تغییراتی در سبک و روش زندگی برای تاخیر یا پیشگیری در شروع ناراسیی قلبی بسیار مهم است.  

بازسازی قلب پس از سکته قلبی

این که پس از سکته قلبی نارسایی قلبی اتفاق بیفتد یا نیفتد به صدمه وارد شده به قلب و چگونگی واکنش قلب به آن بستگی دارد. پس از حمله قلبی، عضله سالم قلب در تلاش برای جبران بخش آسیب دیده و از دست رفته قلب کشیدگی پیدا میکند. این کشیدگی منجر به بزرگ شدن قلب میشود که به این فرایند، ریمودلینگ  قلب میگویند. کشیدگی قلب کمک میکند بخش سالم قلب، قوی تر منقبض شود و بتواند کار بخش دیگر از کار افتاده را بر عهده بگیرد. عضله قلب شبیه کش عمل میکند. اگر کش را زیادی بکشید یا در حالت کشیده به مدت طولانی نگه دارید در نهایت خاصیت خود را از دست داده و شل میشود. متاسفانه قلب نیز همینطور است. اگر عضله قلب دائما در حال کشیده قرار داشته باشد، تضعیف شده و در نهایت ممکن است خاصیت خود را از دست داده و ضعیف شود. بنابراین ریمودلینگ  قلب اگر چه به کارکرد بهتر قلب در کوتاه مدت کمک میکند اما در بلند مدت وضعیت بدتر می شود. اگر از ریمودلینگ  پیشگیری شود یا محدود شود، خطر نارسایی قلبی برطرف می شود.  

ریمودلینگ  را چگونه می توان مشخص کرد؟

بخش مهمی از ارزیابی سلامت پس از سکته قلبی، این است که تخمین زده شود چه مقدار ریمودلینگ  قلبی روی میدهد. این اطلاعات با اسکن موگا (MUGA) یا اکوکاردیوگرام (اکوی قلب) به دست می آید. این دو روش غیر تهاجمی هستند و بطن چپ را بررسی میکنند. یک راهکار خوب برای تخمین آسیبی که در سکته به قلب وارد شده است و مقدار ریمودلینگ ی که اتفاق افتاده است، اندازه گیری کسر تخلیه بطن چپ است. کسر تخلیه بطن چپ یا LVEF  به درصد خونی گفته میشود که از بطن چپ در هر ضربان بیرون میرود. با بزرگ شدن قلب (در ریمودلینگ  اتفاق می افتد) ، کسر تخلیه افت میکند. اگر کسر تخلیه بطن چپ کمتر از 40% شود (در حالت نرمال 55% یا بیشتر است)، آسیب قابل توجهی به عضله قلب وارد شده است. هر چه کسر تخلیه کمتر باشد، آسیب وارد شده بیشتر است و ریمودلینگ  بیشتری انجام میشود در نتیجه خطر نارسایی قلبی هم بیشتر میشود.  

پیشگیری از ریمودلینگ  قلب

پیشگیری از نارسایی قلبی   چند پژوهش بالینی نشان داده اند که دو گروه از داروها میتوانند ریمودلینگ  پس از سکته قلبی را تا حد چشمگیری کاهش دهند و احتمال زنده ماندن بیماری که علائم بروز نارسایی قلبی در آینده را دارد افزایش دهند. این داروها عبارتند از داروهای مهار کننده بتا و داروهای بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین یعنی ACE. داروهای مهار کننده بتا با مهار کردن تاثیر آدرنالین بر قلب عمل میکنند و فایده زیادی در چند نوع از بیماریهای قلبی دارند. داروهای مهار کننده بتا خطر آنژین را در بیمارانی که بیماری عروق کرونری دارند کاهش میدهند، احتمال بقای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش میدهند، خطر مرگ ناگهانی در بیماران پس از حمله قلبی را کاهش میدهند و ریمودلینگ  پس از سکته قلبی را به تاخیر انداخته یا از آن پیشگیری میکنند و یا حتی ممکن است بخشی از آن را برگردانند. بنابراین اگر دلایل محکمی وجود ندارد که نباید این داروها مصرف شوند (برخی از بیماران آسم شدید یا بیماریهای ریوی دیگر نمیتوانند این داروها را استفاده کنند)، حتما همه افرادی که از حمله قلبی جان سالم به در برده اند باید این داروها را استفاده کنند. متداولترین داروهای مهار کننده بتا که پس از سکته قلبی تجویز میشود عبارتند از تنورمین (اتنولول) و لوپرسور (متوپرولول). داروهای بازدارنده ACE احتمال بقای دراز مدت افرادی که سکته قلبی حاد داشته اند را تا حد چشمگیری بهبود میبخشد و علاوه بر آن، خطر نارسایی قلبی را کاهش میدهد (با پیشگیری یا به تاخیر انداختن ریمودلینگ ). همچنین این گروه از داروها خطر سکته قلبی مجدد، سکته مغزی و مرگ ناگهانی را کم میکنند. داروهای بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین همانند داروهای مهار کننده بتا، برای افرادی که حمله قلبی داشته اند ضروری است. وازوتک (انالاپریل) و کاپوتن (کاپتوپریل) رایجترین این داروها برای افرادی که سکته قلبی داشته اند، هستند.  

حفظ سلامت قلب

پیشگیری از نارسایی قلبی پس از سکتهعلاوه بر درمانهای اختصاصی برای پیشگیری از ریمودلینگ  پس از حمله قلبی، باید درمانهای مهم دیگر را نیز مد نظر داشته باشید. یادتان باشد بهرحال شما قبلا بیماری عروق کرونری داشته اید که سکته کرده اید پس کارهای زیادی برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت رگهایتان باید انجام دهید تا بیشتر از این قلبتان صدمه نبیند. مهمترین این کارها بهبود سلامت غذاهایی که میخورید، کاهش کلسترول، ورزش منظم و رسیدن به وزن متعادل و نرمال و همچنین فشار خون طبیعی است.   منبع: www.verywellhealth.com  

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی