مشکل قلبی در دوران بارداری

بازدید: 3616 نفر
انتشار: 7 Esfand 1398
مشکل قلبی در دوران بارداری
بارداری، قلب و دستگاه گردش خون را تحت فشار قرار می دهد اما بسیاری از زنانی که مشکل قلبی دارند، فرزندان سالمی را با موفقیت به دنیا می آورند. آگاهی داشتن از خطرات و عوارض بارداری و راههای پیشگیری از آنها به سلامت بارداری کمک می کند. اگر مشکل قلبی دارید ممکن است نیاز به مراقبت های ویژه در دوران بارداری داشته باشید.

بارداری چگونه بر قلب تاثیر می گذارد؟

بارداری قلب و گردش خون را تحت فشار قرار می دهد. در دوران بارداری حجم خون 30 تا 50 درصد افزایش پیدا می کند تا به کودک در حال رشد مواد مغذی برساند و قلب خون بیشتری را در هر دقیقه، در بدن پمپ می کند.  

در بارداری چه مشکلاتی برای قلب ممکن است پیش بیاید؟

عوارض بارداری بر قلب بستگی به ماهیت و شدت بیماری قلبی که داشته اید، دارد. مثلا: مشکلات ریتم قلب: ناهنجاری های خفیف در ضربان قلب در دوران بارداری کاملا طبیعی است و معمولا جای نگرانی ندارد. اگر برای آریتمی (نامنظم شدن ضربان قلب) نیاز به درمان دارید احتمالا به شما دارو داده می شود (همان طور که در زمان غیر بارداری دارو مصرف می شود). مشکلات دریچه قلب: دریچه قلب مصنوعی یا اسکار یا بدشکلی قلب یا دریچه های آن می توانند خطر عوارض در دوران بارداری را افزایش دهند. اگر دریچه های قلبتان درست کار نمی کنند، ممکن است در تحمل افزایش گردش خون در دوران بارداری، با مشکل مواجه شوید. علاوه بر این ، دریچه قلب مصنوعی یا ناهنجاری دریچه، خطر عفونت های خطرناک پرده قلب و دریچه های قلب (اندوکاردیت) را افزایش می دهد. دریچه های مصنوعی مکانیکی قلب نیز خطراتی در دوران بارداری ممکن است ایجاد کنند چرا که به تطبیق با داروهای رقیق کننده خون که خطر لخته شدن خطرناک خون (ترومبوز) در دریچه های قلب را کاهش می دهد، نیاز است. نارسایی احتقانی قلب: با افزایش حجم خون، نارسایی احتقانی قلب ممکن است بدتر شد. نقایص مادرزادی قلب: اگر با مشکل قلبی متولد شده اید، احتمال این که کودکتان نیز نوعی مشکل قلبی داشته باشد بیشتر است. همچنین ممکن است در خطر بیشتر عوارض قلبی در دوران بارداری و همچنین زایمان زودرس باشید.  

آیا برخی مشکلات قلبی بیشتر از بقیه احتمال ایجاد عوارض دارند؟

برخی مشکلات قلبی به خصوص تنگی دریچه میترال یا دریچه آئورت، می تواند خطرات مرگباری برای مادر یا کودک او به دنبال داشته باشد. بسته به شرایط، برخی مشکلات قلبی پیش از بارداری نیاز به درمانهای اساسی تری مثل جراحی قلب دارند. بارداری برای زنانی که سندرم ایزنمنگر (Eisenmenger's syndrome ) مادرزادی دارند که نادر است یا فشار خون بالا دارند که بر شریان های ریه و سمت راست قلب تاثیر گذاشته است، توصیه نمی شود.  

دارو درمانی برای مشکلات قلبی در بارداری

مصرف دارو در دوران بارداری ممکن است بر کودک در حال رشد، تاثیر بگذارد. اغلب مزیت های مصرف دارو بر خطرات آن می ارزد. اگر نیاز به دارو دارید تا مشکل قلبی تان تحت کنترل باشد، پزشک برای دوران بارداری داروی مناسبتری با دوز مناسب برایتان تجویز می کند. مصرف دارو باید دقیقا طبق دستور پزشک باشد. هرگز نباید دارویی را سرخود مصرف کنید یا مصرف آن را قطع کنید.  

چگونه برای بارداری آماده شوم؟

پیش از این که برنامه باردار شدن را شروع کنید متخصص قلب را ببینید و در مورد بارداری با او صحبت کنید. ممکن است متخصص شما را به کسی ارجاع بدهد که در زمینه بارداری های پرخطر تخصص دارد. وضعیت قلب شما در تمام طول بارداری باید تحت نظر قرار داشته باشد و هر تغییری در نظر گرفته شود. برخی داروهایی که برای درمان مشکلات قلبی استفاده می شوند برای دوران بارداری مناسب نیستند. بنابراین پزشک بسته به شرایط، نوع و دوز دارو را مشخص می کند. ممکن است اکوی قلب یا نوار قلب برای بررسی وضعیت قلب گرفته شود.  

چگونه مطمئن شوم وضعیت کودکم مناسب است؟

وضعیت رشد کودک در دوران بارداری تحت نظر قرار می گیرد. سونوگرافی های منظم برای بررسی رشد و موقعیت کودک انجام می شوند تا در صورتی که هر گونه ناهنجاری وجود دارد، زود شناسایی شود. پس از زایمان نیز ممکن است لازم باشد وضعیت کودک تحت نظر باشد.  

چگونه از عوارض ناشی از مشکلات قلبی در دوران بارداری جلوگیری کنم؟

مراجعات منظم خود را انجام دهید داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید استراحت کافی داشته باشید. ممکن است لازم باشد در روز چرتی بزنید و آرامش پیدا کنید. گاهی لازم است از فعالیتهای شدید پرهیز کنید. بر وزن گیری خود نظارت کنید استرس و اضطراب خود را مدیریت کنید محدودیتهایی مثل عدم مصرف الکل، سیگار، کافئین و مواد غیر قانونی را حتما رعایت کنید  

چه علائمی را باید به پزشک گزارش کنم؟

علائم مشکل قلبی در دوران بارداری   اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، با پزشک خود مطرح کنید: تنگی نفس کوتاهی نفس در حال استراحت یا فعالت معمولی تپش قلب، سریع شدن ضربان قلب یا نامنظم شدن آن درد سینه سرفه خونی یا سرفه های شبانه  

درد زایمان در زنانی که مشکل قلبی دارند

ممکن است توصیه شود در اتاق مادران پر خطر در بیمارستان بستری شوید تا زایمان کنید. اگر نگرانی راجع به مشکل قلبی یا گردش خون شما وجود داشته باشد ممکن است متخصصی برای مشاهده وضعیت و القاء درد زایمان شما را ببیند. تجهیزاتی برای تحت نظر گرفتن وضعیت شما در حین درد زایمان ممکن است استفاده شود که ضربان قلب را در طول درد زایمان و تولد فرزند، نشان دهد. ضربان قلب شما و کودک دائما ثبت می شود . به جای این که به پشت دراز بکشید ممکن است از شما خواسته شود به پهلو دراز بکشید و یکی از زانوهایتان را به سمت شکم جمع کنید. برای کاهش استرس درد، ممکن است دارویی با کاتتر یا تزریق از طریق ستون فقرات به بدنتان وارد شود تا دردتان کنترل شود. اگر زایمان طبیعی می کنید ،ممکن است با دستگاهی میزان زور زدنتان محدود شود. اگر در خطر اندوکاردیت باشید ممکن است درمان با آنتی بیوتیک پیش از زایمان و پس از آن انجام شود. معمولا برای مشکل قلبی نیازی به سزارین ایجاد نمی شود. اگر مشکلی به وجود بیاید که نیاز به سزارین را ایجاب کند، اقدامات احتیاطی برای بررسی وضعیت عملکرد قلب در حین زایمان انجام می شود.  

آیا می توانم به کودکم شیر بدهم؟

شیر دادن به کودک برای بیشتر زنانی که بیماری قلبی دارند توصیه می شود حتی برای زنانی که دارو مصرف می کنند. اگر مشکل قلبی مادرزادی دارید که خطر اندوکاردیت را در شما خیلی بالا می برد، احتمالا پزشک خطر ماستیت در شیردهی به کودک را به شما متذکر می شود. ماستیت عفونت نسبتا شایعی در پستان زنان شیرده است. گاهی پزشک دوشیدن شیر مادر را ممکن است توصیه کند. منبع: www.mayoclinic.org

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی