فشار خون و بارداری

بازدید: 415 نفر
انتشار: 26 Aazar 1394
فشار خون و بارداری
moayne شایعترین مشکل پزشکی در بارداری، هیپرتانسیون یا فشار خون حاملگی است. تعریف: فشار مطلق سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ و یا فشار دیاستولی بیشتر از ۹۰ می باشد. تقسیم بندی: فشار خون در دوران بارداری انواع مختلفی دارد، که تفکیک آنها به درمان بهتر و جلوگیری از عوارض برای مادر و جنین کمک بیشتری میکند.
  • فشار خون مزمن :که از قبل وجود داشته و مادر از آن مطلع بوده و یا قبل از هفته ی بیستم بارداری از وجود آن آگاه میشود.
  • فشار خون بارداری(gestational):که بعد از هفته بیستم حاملگی ایجاد میشود و تا سه ماه یا ۱۲ هفته پس از زایمان به حالت نرمال برمی گردد و بیش از ۹۰/۱۴۰ بوده و دفع پروتـئین در ادرار وجود ندارد.
  • مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) :که با دفع پروتئین در ادرار (با مقدار خاص) و افزایش فشار خون جدید در حاملگی به همراه یکسری علایم بالینی مثل سردرد ،درد شکم، تاری دید، افت پلاکت و یا اختلال در آنزیمهای کبدی مشخص میشود. ادم یا تورم اندامها در حال حاضر ارزش تشخیصی برای این حالت ندارد.
  • مسمومیت حاملگی اضافه شده روی فشار خون مزمن :که با افزایش فشار خون قبلی بیمار و شواهد تغییرجدید در دفع پروتئین و آسیب جدید به اندامهای انتهایی مثل چشم ، قلب ، کلیه ها و ... مشخص می شود.
  طبق آمار حدود ۵۰% افراد دچار فشار خون بارداری و ۲۵% افراد مبتلا به فشار خون مزمن دچار مسمومیت حاملگی یا همان پره اکلامپسی میشوند. پره اکلامپسی یک حادثه ی بالقوه خطرناک است که نیاز به مانیتورینگ و بررسی دقیق دارد. این عارضه در حاملگی اول، حاملگی دوقلویی و افراد دیابتیبیشتر رخ می دهد و علت دقیق آن مشخص نیست. ولی شاید اختلال عملکرد اندوتلیوم عروقی مرتبط با شریانهای جفت از علل آن باشد. درمان فشار خون مزمن هرچند با فواید زیادی برای مادر و کودک همراه است ولی از بروز پره اکلامپسی جلوگیری نمی کند. بعضی مواقع فشار خون به عنوان جزیی از یک بیماری مثل کوارکتاسیون آئورت برای اولین بار در حاملگی با هیپرتانسیون مشخص می شود، که فشار خون دو دست تفاوت چشمگیری دارد ، بنابراین اندازه گیری فشار هردو دست در معاینه اول ضروری است.   محدودیت مصرف نمک به همه ی مادران طی بارداری توصیه می شود و در صورت بروز پره اکلامپسی علاوه بر محدودیت مصرف نمک، استراحت در بستر و تجویز دارو ضروری است . گاهی مواقع، انجام زایمان اورژانس ضروری است و پس از زایمان معمولا فشار به سرعت نرمال می شود.   درمان:
  • غیر دارویی: زمانی که فشار سیستولیک ۱۴۰-۱۴۹ و یا فشار دیاستولیک ۹۰-۹۵ میباشد و شامل نظارت دقیق روی بیمارو محدود کردن فعالیتهای اواست. ولی در مواقع وجود فشار خون حاملگی، درمان دارویی از فشار بیشتر یا مساوی ۹۰/۱۴۰ شروع میشود.
  • در صورت فشار سیستول بیشتر و یا مساوی ۱۷۰ یا دیاستول بالای ۱۱۰ مادر باردار نیاز به بستری شدن اورژانسیدر بیمارستان دارد.
  • در فشار خونهایی که به صورت شدید بالا نیست،تجویز متیل دوپا به روش خوراکی وتجویز سایر داروها امکان پذیر است.
متیل دوپا در بارداری هیچ ضرری برای جنین ندارد. ۴- در حالتی که مادر همراه با افزایش فشار دچار ادم ریه شود، داروی انتخابی نیتروگلیسریناست و دیورتیکها به علت کاهش حجم پلاسما مناسب نیستند.
  • در حاتهای اورژانس: تجویز لابتالول تزریقی، متیل دوپای خوراکی و یا نفیدپین خوراکی توصیه میشود. هیدرالازین تزریقی به علت عوارض پری ناتال توصیه نمی شود. سدیم نیتروپروساید در کریز فشار خون مناسب است ولی از تجویز طولانی مدت آن باید اجتناب شود.
  • دادن مکملهایی مثل روغن ماهی و یا آسپیرین دوز کم توصیه نمی شود. اما اگر مادر سابقه ی پره اکلامپسی زودرس در حاملگیهای قبلی داشته باشد، تجویز آسپیرین با دوز کم برای پروفیلاکسی و پیشگیری مفید است.
  منبع: برانوالد ۲۰۱۵              

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی