آمادگی برای تست ورزش، انواع و شیوۀ انجام آن

بازدید: 691 نفر
انتشار: 27 Tir 1398
آمادگی برای تست ورزش، انواع و شیوۀ انجام آن
تست ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را نشان دهد. پزشک با توجه به علائم، می‌داند قلب شما پیش از این که ضربان غیرطبیعی پیدا کند یا جریان خون به عضلۀ قلب افت کند، تا چه حد می‌تواند شرایط را مدیریت کند. تست ورزش انواع مختلف دارد. ‏تست ورزشی که ما می‌شناسیم رایج‌ترین نوع تست ورزش است و به پزشک امکان می‌دهد واکنش قلب در شرایط تحت استرس را بررسی کند. در این تست بر روی تردمیل (یا دوچرخه ثابت) قرار می‌گیرید و شروع به فعالیت می‌کنید. نوار قلب، ضربان قلب و فشارخون در حین راه رفتن بر روی تردمیل اندازه گیری و ثبت می‌شود.

 تست ورزش چه کمکی می‌کند؟

علائمی مثل درد سینه، تپش قلب یا کوتاهی تنفس ارزیابی می‌شود و مشخص می‌شود آیا این علائم به قلب مربوط می‌شود یا نه؟
  • بررسی می‌شود آیا در هنگام فعالیت جریان خون کافی به قلب می‌رسد؟
  • کارکرد داروهای قلب بررسی می‌شود؟
  • مشخص می‌شود آیا احتمال بیماری عروق کرونری وجود دارد و نیازی به آزمایش‌های بیشتر هست یا نه؟
  • ضربان غیرطبیعی قلب مشخص می‌شود؟
  • پزشک بررسی می‌کند دریچه های قلب چگونه عمل می‌کنند؟
  • با این تست پزشک می‌تواند برنامۀ ورزشی مطمئن و بی‌خطر به بیمار توصیه کند؟
 

 برای تست ورزش چگونه آماده شویم؟

 برای تست ورزش چگونه آماده شویم؟
  1. از ۴ ساعت قبل از تست هیچ چیزی به جز آب نمی‌توانید بخورید.
  2. از ۱۲ ساعت قبل از تست هیچ چیز حاوی کافئین نباید مصرف کنید.
  3. از روز قبل از تست داروهای قلب نباید مصرف کنید مگر این که خود پزشک به شما گفته باشد یا داروهایتان برای درمان ناراحتی سینه در روز تست ورزش لازم باشد (مانند ایزوسورباید دی نیترات، ایزوسورباید مونونیترات، نیتروگلیسرین).
  4. اگر داروهای استنشاقی برای تنفس مصرف می‌کنید آن را همراه خود بیاورید.
ممکن است از شما خواسته شود داروهای قلبی خود را در روز تست ورزش  مصرف نکنید. هر سوالی که  در مورد اقدامات پیش از تست ورزش و آماده شدن برای آن دارید از پزشک خود بپرسید.  هرگز هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید.  

 تست ورزش چگونه انجام می‌شود؟

 تست ورزش چگونه انجام می‌شود؟   ابتدا 10  ناحیه کوچک از سینه با ملایمت تمیز می‌شود تا پدهای کوچک چسبانکی که به آنها الکترود گفته می‌شود بر روی سینه چسبانده شود. این پدها به یک مانیتور الکتروکاردیوگرام وصل می‌شوند و فعالیت قلب را در طول تست ورزش ثبت می‌کنند. پیش از این که شروع به راه رفتن بر روی تردمیل کنید یک نوار قلبی از شما گرفته می‌شود تا وضعیت ضربان قلبتان در حالت استراحت مشخص شود.  همچنین فشارخون در حالت استراحت گرفته می‌شود. سپس شروع به راه رفتن بر روی تردمیل (یا پدال زدن دوچرخه) می‌کنید.  سرعت فعالیت یا شدت سختی آن به تدریج افزایش پیدا می‌کند تا زمانی که احساس کنید خیلی خسته شده‌اید. در صورتی که لازم است دارویی مصرف شود یا تست ورزش هسته‌ای انجام دهید دارو به صورت تزریق در بازو وارد بدنتان می‌شود. احتمالا در فواصل منظم از شما پرسیده می‌شود حالتان چگونه است. در صورتی که درد یا ناراحتی در سینه یا بازو دارید،  نفس‌هایتان کوتاه شده است،  سرگیجه دارید، احساس سبکی سر و یا هر علامت غیرمعمول دیگری دارید حتما  اعلام کنید. یادتان باشد افزایش ضربان قلب، فشار خون،  سرعت تنفس و تعریق  در حین تست کاملا طبیعی است.  پرسنل آزمایشگاه نوار قلبی شما را دائماً بررسی کرده و در صورت مشاهده هر مورد غیر طبیعی که نشان می‌دهد آزمایش باید متوقف شود ،  به موقع اقدام می‌کنند. پس از آزمایش باید چند دقیقه آرام راه بروید تا بدنتان به آرامی سرد شود . ضربان قلب فشار خون و نوار قلبی تا زمانی که به وضعیت نرمال برگردید  نظارت می‌شود.  

 سایر انواع تست استرس

تست ورزش یکی از انواع تست استرس است. تست استرس قلب انواع دیگری نیز دارد که عبارتند از: تست استرس آدنوزین: این تست برای افرادی طراحی شده که قادر نیستند ورزش کنند. در این روش دارویی مصرف می‌کنید که قلب را وادار به واکنشی می‌کند که در هنگام فعالیت دارد. به این ترتیب پزشک می‌تواند انسداد عروق را شناسایی کند. تست ورزش اکوکاردیوگرافی: در اکوکاردیوگرافی که عموما به آن اکو گفته می‌شود، نمودار گرافیکی از تحرک قلب به دست می‌آید. تست استرس اکو به دقت حرکت دیواره‌های قلب و عملکرد پمپاژ قلب در هنگامی که قلب تحت استرس قرار می‌گیرد را نشان می‌دهد. ممکن است در این آزمایش ضعف یا عدم خون‌رسانی که در آزمایش‌های دیگر تشخیص داده نشده، شناسایی شود. تست ورزش هسته‌ای: این روش به پزشک کمک می‌کند بخش‌هایی از قلب را که خوب کار نمی‌کنند، شناسایی کند. در این تست مقدار کمی مواد رادیواکتیو در بدن بیمار تزریق می‌شود. سپس پزشک با استفاده از یک دوربین مخصوص می‌تواند تابش این ماده رادیواکتیو در بدن را ردیابی کند. به این ترتیب تصویر واضحی از بافتهای قلب بر روی مانیتور دیده می‌شود. این تصاویر در حالت استراحت و پس از ورزش گرفته می‌شوند تا پزشک بتواند بخش‌هایی از قلب را که خون‌رسانی کافی ندارند، مشخص کند. این تست ممکن است چهار ساعت طول بکشد چرا که باید فرصت کافی برای انتقال مواد رادیواکتیو به سرتاسر بدن وجود داشته باشد.   منبع: https://www.webmd.com/heart-disease/guide/stress-test#2  

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی