آشنایی با انواع معاینات و تست های قلب

بازدید: 947 نفر
انتشار: 18 Khordaad 1398
آشنایی با انواع معاینات و تست های قلب

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی کرونری

آنژیوگرام کرونری ممکن است در حین یک حمله قلبی یا پس از آن یا در هنگام آنژین انجام شود. گاهی به این روش کاتتریزاسیون قلبی (cardiac catheterization) هم میگویند. کاتتر یک لوله کوچک است که تحت بی حسی موضعی، در رگ بزرگ کشاله ران، بازو یا مچ قرار داده میشود. کاتتر در داخل رگ حرکت داده میشود تا به قلب برسد. در حین این کار دردی احساس نمیکنید. رنگ مخصوصی به نام ماده ی حاجب داخل عروق کرونری تزریق میشود و فیلم و عکس پرتوی ایکس گرفته میشود. ممکن است تا چند ثانیه احساس گر گرفتگی و داغی کنید. فیلم و عکس پرتوی ایکس نشان میدهد پزشک کجا و چگونه رگهای کرونری تنگ شده اند. همچنین نشان میدهد قلب چگونه خون را پمپ میکند.معاینات و تست های قلب و آنژیوگرافی کرونری آنژیوگرافی کرونری به پزشک در برنامه درمانی تصمیم گیری میکند. گاهی بهتر است در حالی که در حال آنژیوگرافی کرونری هستید، مستقیما آنژیوپلاستی کرونری انجام دهید. متخصص قلب پیش از شروع کار در این زمینه تصمیم گیری میکند اما شما تصمیم نهایی را میگیرید.  

آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری کرونری یا سی تی آنژیوگرافی کرونری (CCTA)

معاینات و تست های قلب و سی تی آنژیوگرافی کرونری این نوع سی تی اسکن به تشخیص بیماری عروق کرونری کمک میکند. در این روش یک تصویر سه بعدی از محفظه های قلب و عروق کرونری به دست می آید. عروق کرونری رگهایی هستند که خون را به قلب میرسانند. سی تی آنژیوگرافی کرونری یک تست غیر تهاجمی برای افرادی است که علائم قلبی غیر معمول را تجربه میکنند.  

آزمایش خون

آزمایش خون و معاینات و تست های قلبهنگامی که عضله قلب صدمه دیده باشد، در حالی که حمله قلبی رخ میدهد موادی در خون آزاد میشود. آزمایش خون میزان این مواد را نشان میدهد و مشخص میکند قلب تا چه حد صدمه دیده است. شایعترین آزمایش خون پس از حمله قلبی، بررسی میزان تروپونین در خون است. آزمایش خون برای بررسی میزان مواد دیگری مانند چربی، کلسترول و مواد معدنی در خون نیز ممکن است انجام شود.  

هولتر مانیتورینگ فشار خون

معاینات و تست های قلب , هولتر مانیتورینگ فشار خونممکن است پزشک هولتر مانیتورینگ فشار خون را به مدت 24 ساعت به شما وصل کند. این دستگاه را باید در تمام طول فعالیت و خواب همراه داشته باشید. این وسله سبک بوده و به راحتی قابل حمل است. به این ترتیب پزشک اطلاعات خوبی راجع به فشار خون شما به دست می آورد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود در منزل فشار خون خود را بگیرید و ثبت کنید.  

عکس پرتوی ایکس از سینه

معاینات و تست های قلب و عکس پرتوی ایکس از سینهبا استفاده از پرتوی ایکس، از ساختار و اندامهای داخل سینه (مانند قلب، ریه ها و رگهای خونی) عکس گرفته میشود. این عکسها میتوانند علائم نارسایی قلبی را آشکار کنند.  

اکوکاردیوگرافی یا اکو (سونوگرافی قلب)

اکوکاردیوگرافی یا اکو (سونوگرافی قلب) اکوکاردیوگرافی که به نام اکو میشناسیم یک آزمایش متداول برای قلب است. در اکوی قلب تصویری با استفاده از امواج فراصوتی از قلب گرفته میشود. در این روش پروب در سینه و یا گاهی در مری قرار داده میشود. این روش به پزشک کمک میکند مشخص کند آیا مشکلی در دریچه های قلب یا محفظه های قلب وجود دارد یا نه و مشخص شود پمپاژ خون چه قدرتی دارد. اکوی قلب پیش و پس از ورزش برای شناسایی نواحی کاهش خون رسانی عروق کرونری به عضله قلب نیز ممکن است انجام شود.  

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

معاینات و تست های قلب و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در این روش پالسهای الکتریکی قلب مشاهده میشود. در این روش چسبکهای دایره ای کوچکی که به سیم متصل هستند بر روی سینه، بازوها و پاها قرار داده میشوند. سیمها به یک دستگاه الکتروکاردیوگرام متصل هستند و پالسهای الکتریکی قلب را ثبت میکنند و آنها را بر روی کاغذ چاپ میکنند که به آن نوار قلبی گفته میشود. ممکن است پزشک از این روش برای تشخیص حمله قلبی یا ناهنجاری در ضربان قلب استفاده کند.  

بررسی های الکتروفیزیولوژی

بررسی های الکتروفیزیولوژی و معاینات و تست های قلب در این روش از کامپیوتر برای بررسی ضربان غیر طبیعی استفاده میشود. لوله های مخصوصی به نام کاتتر از طریق رگی در پا وارد بدن میشوند و به قلب میرسند. کاتترها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت میکنند و واکنش آن به محرکهای مختلف را ارزیابی می نمایند. واکنش الکتریکی قلب به محرکها ممکن است به شناسایی نوع و علت آریتمی (نامنظم بودن ضربان قلب) کمک کند.  

ام آر آی

ام آر آی قلب و معاینات و تست های قلبدر ام آر آی (مخفف عبارت تصویر برداری رزونانس مغناطیسی) از امواج رادیویی و مغناطیسی بسیار قوی استفاده میشود تا تصاویر دقیقی از قلب بر روی کامپیوتر نمایان شود. تصاویر ممکن است حرکت قلب را نیز نشان دهند. در این روش تشعشع پرتوی ایکس در کار نیست و مهمترین چیزی که احساس میکنید صدای بلند در حین تصویر برداری است. گاهی رنگ مخصوصی به نام ماده حاجب برای ایجاد تمایز بهتر رگهای خونی در تصاویر، تزریق میشود. این تصاویر به پزشک ساختار قلب و نحوه عملکرد آن را نشان میدهند و مشخص میکنند بهترین روش درمانی چیست.  

تست استرس یا تست ورزش

تست ورزش و معاینات و تست های قلب تست استرس به پزشک کمک میکند متوجه شود قلبتان در هنگام فعالیت بدنی چگونه عمل میکند. معمولا این تست با دویدن بر روی تردمیل انجام میشود.  

تست ورزش

در تست ورزش، نوار قلبی در حین فعالیت گرفته میشود. پزشک ضربان قلب، آهنگ ضربان و فشار خون را بررسی میکند. این تست نشان میدهد در حین ورزش قلبتان چگونه کار میکند. به این تست استرس ، تست ورزش هم گفته میشود.  

اکوی استرس

مواد رادیواکتیو مخصوصی در رگهای خونی تزریق میشود. در اکوی ورزش با استفاده از سونوگرافی، تفاوت در دریچه ها و محفظه های قلبی و شدت ضربان قلب در حین ورزش یا هنگام استرس بررسی میشود.  

تست هسته ای استرس

در این تست که به آن اسکن تالیوم هم میگویند، دوز کمی از مواد رادیواکتیو در جریان خون تزریق میشود و به قلب میرسد و در آنجا انرژی آزاد میکند. دوربین مخصوصی از این انرژی از خارج از بدن عکس میگیرد. پزشک با مشاهده این عکس متوجه میشود چه مقدار خون به عضله قلب میرود و قلب چگونه خون را در هنگام فعالیت و استراحت، پمپ میکند. این تست به پزشک کمک میکند متوجه شود آیا عضله قلب صدمه دیده است یا نه.  

تست تیلت

معاینات و تست های قلب و تست تیلت

از تست تیلت برای این منظور استفاده میشود که مشخص شود آیا حالت بدن، غیر طبیعی شدن ضربان قلب را تحریک میکند یا نه. این تست به خصوص برای بررسی قلب افرادی که بدون علت غش میکنند، مفید است.   منبع: https://www.heartfoundation.org.au/your-heart/living-with-heart-disease/medical-tests

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی