تست ورزش چه چیزهایی را در مورد قلب مشخص می کند؟

بازدید: 730 نفر
انتشار: 18 Khordaad 1398
تست ورزش چه چیزهایی را در مورد قلب مشخص می کند؟
امروزه بسیاری از مردم به خصوص مردان میانسال به بالا، تست ورزش را انجام داده‌اند تا از سلامت قلب خود مطمئن شوند اما متخصصان می‌گویند تست ورزش یک آزمایش همه جانبه نیست. پس تست ورزش چه چیزهایی را مشخص می‌کند؟ تست ورزش نقش مطمئنی در تشخیص علائم نگران‌کننده ای مثل درد سینه به خصوص در مردان مسن‌تری که در خطر بیماری قلبی قرار دارند. تست ورزش 100% دقیق نیست همان طور که هیچ آزمایش پزشکی 100% نتیجه درست نمی‌دهد اما به‌هرحال به پزشک کمک می‌کند قدم بعدی را مشخص نماید.

تست ورزش چیست؟

در تست ورزش بر روی تردمیل راه می‌روید تا فعالیت قلب شدیدتر شود. در همین حین نوار قلبی بر ضربان الکتریکی قلب نظارت می‌کند. پزشک فشار خون را نیز بررسی می‌کند تا ببیند آیا علائمی مثل درد یا ناراحتی سینه یا خستگی وجود دارد یا نه. ناهنجاری‌های فشار خون، ضربان قلب یا نوار قلب یا بدتر شدن علائم قلبی می‌تواند نشانگر بیماری عروق کرونری باشد: رسوبات چربی (که به آن پلاک گفته می‌شود) جریان اکسیژن رسانی به عضله قلب را کاهش می‌دهند و این علائم را به وجود می‌آورند. در صورتی که تست ورزش 100% دقیق باشد، همه می‌توانند به صورت مرتب این تست را انجام بدهند اما تست ورزش در همه موارد بیماری‌های عروق کرونری دقیق نیست و گاهی ممکن است افرادی را که واقعا این مشکل را ندارند، دچار بیماری نشان دهد. به همین علت از نظر پزشک نتیجه تست ورزش هرگز به خودی خود مطمئن نیست اما از آن برای احتمال بیماری عروق کرونری استفاده می‌شود. تست ورزش هرگز نمی‌تواند قطعا بیماری عروق کرونری را تایید یا رد کند.

تست ورزش چه فایده ای دارد؟

برای مردانی که علائمی مثل درد سینه در هنگام فعالیت یا کوتاه شدن نفس‌ها بدون علت را تجربه میکنند، در صورتی که نتیجه تست ورزش نرمال نباشد خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را تاکید میکند. در مردانی که عوامل زمینه ساز بیماری عروق کرونری مانند سن بالا، اضافه وزن یا کلسترول بالا دارند نیز نتیجه تست ورزش اگر طبیعی نباشد بیماری عروق کرونری را محتمل بسیار محتمل میکند. تایید این نتیجه نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد . اگر علائم نگران کننده‌ای دارید اما تست ورزش تان نتیجه نرمال داشته است، خطر بیماری عروق کرونری در شما پایین است و پزشک به این نتیجه میرسد احتمال بیماری عروق کرونری در شما بسیار کم است. با این حال حتی در چنین شرایطی پزشک ممکن است بخواهد آزمایش‌های بیشتری انجام بدهید. باید بدانید اگر نتیجه تست ورزش نرمال باشد، احتمال وجود پلاک در دیواره های رگها که ممکن است بعدا کنده شده و رگ را مسدود کند را برطرف نمی‌کند. تست ورزش تنها نشان می‌دهد رگ‌هایی به شدت تنگ شده‌اند (بیش از 70%) اما رگ‌هایی که خیلی تنگ نشده‌اند اما خطر مسدود شدن رگ در آینده را دارند نشان نمی‌دهد. باریک شدن شدید رگها به حمله قلبی منجر می‌شود اما باید بدانید حمله قلبی اغلب حاصل جدا شدن رسوبات دیواره رگ‌هایی است که کمی تنگ شده‌اند.

در چه صورت باید تست ورزش انجام بدهیم؟

برای افرادی که هیچ علائم خاصی ندارند تست ورزش لازم نیست. برخی از متخصصان می‌گویند تنها برای افرادی که علائم شبیه بیماری قلبی دارند یا عوامل جدی زمینه ساز بیماری عروق کرونری دارند، این تست باید انجام شود. برخی نیز معتقدند تست ورزش برای افراد میانسال تا سالمند که فعالیت بدنی نسبتا کمی داشته‌اند اما جدیدا وارد برنامه‌هایی شده اند که فعالیت بدنی شدیدی دارد، باید انجام شود.

نتیجه تست ورزش

تست ورزش برای این طراحی شده که مشخص کند آیا عروق کرونری که خون را به قلب می‌رسانند، رسوبات چربی زیادی دارند که باعث باریک شدن بیش از 70% آنها شده است یا نه. در صورتی که نتیجه تست ورزش نرمال است، موارد زیر برداشت می‌شود:
  • بیماری عروق کرونری جدی (انسداد بیش از 70% رگ خون رسان قلب) ندارید.
  • با این حال ممکن است در صورتی که انسداد کمتر از 70% در رگ داشته باشید، در اثر جدا شدن رسوب از دیواره رگ و تشکیل لخته، رگ مسدود شده و دچار حمله قلبی شوید.
  • در صورتی که عوامل زمینه ساز بیماری قلبی دارید که باعث افزایش نگرانی راجع به سلامت قلبتان شده است، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام بدهد.
در صورتی که نتیجه تست ورزش نرمال نباشد، موارد زیر برداشت می‌شود:
  • ممکن است بیماری عروق کرونری شدید داشته باشید.
  • نرمال نبودن نتیجه تست ورزش ممکن است یک هشدار کاذب باشد یعنی نتیجه اشتباه باشد به همین علت آزمایش‌های بیشتری برای تایید باید انجام شود.
  • ممکن است پزشک برای تایید قطعی بیماری عروق کرونری، آزمایش‌های بیشتری انجام بدهد.
  منبع: https://www.health.harvard.edu/heart-disease-overview/cardiac-exercise-stress-testing-what-it-can-and-cannot-tell-you

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی