از کجا بدانیم درد سینه مربوط به قلب است یا نه؟

بازدید: 1011 نفر
انتشار: 5 Bahman 1396
از کجا بدانیم درد سینه مربوط به قلب است یا نه؟
گاهی اوقات دچار دردی در ناحیه قلب می‌شویم که نمی‌دانیم آیا این درد ناشی از حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی است یا ارتباطی با قلب ندارد. جالب است بدانید این سوال میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیاست. درد سینه در ناحیه قلب ممکن است ناشی از انواع مشکلات غیر قلبی از سینه پهلو گرفته تا حمله وحشت  ( پانیک)  باشد. هر ساله میلیون‌ها نفر با درد سینه به اورژانس مراجعه می‌کنند چون تصور می‌کنند دچار حمله قلبی شده‌ اند اما تنها ۲۰% از این افراد واقعاً دچار حمله قلبی یا یک دوره آنژین که علامت هشدار دهنده حمله قلبی است، می‌شوند. بنابراین نباید به محض احساس درد در ناحیه قلب بترسید. با این حال مشکلات خطرناک دیگری نیز می‌تواند باعث درد سینه شوند که از جمله آنها می‌توان به آمبولی ریه ( وجود لخته خون در ریه) یا پارگی آئورت اشاره کرد. برخی افراد از درد مکرر آنژین رنج می‌برند که زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از قلب اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. این اتفاق معمولاً در حین فعالیت فیزیکی یا هیجانات روانی رخ می‌دهد. مشکلی که در مورد حمله قلبی وجود دارد این است که تجربه افراد مختلف در هنگام حمله قلبی متفاوت است. برخی افراد علائم کلاسیک مانند درد سینه  و برخی دیگر کمردرد یا درد فک را تجربه می‌کنند و برخی دیگر دچار مشکل تنفسی، خستگی شدید و حالت تهوع می‌شوند.  

از کجا بدانیم درد سینه نشانه حمله قلبی است؟

درد سینه تنها یکی از علایم احتمالی سکته قلبی قریب ‌الوقوع است. در صورتی که متوجه یک یا چند مورد از علایم زیر شدید فوراً با اورژانس تماس بگیرید:
 • احساس فشار ناراحت‌ کننده، پُری، سوزش، تنگی یا درد در مرکز سینه
 • درد، بی ‌حسی، احساس نیشگون گرفتن، سوزن سوزن شدن یا هر احساس ناراحت ‌کننده دیگر در یک یا هر دو بازو، کمر، گردن، فک یا معده
 • کوتاه شدن تنفس
 • حالت تهوع یا استفراغ ناگهانی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • خستگی غیر طبیعی
 • تعریق سرد یا گر گرفتگی
 • احساس ضعف، سنگینی یا درد ناگهانی در یک یا هر دو بازو
  توجه داشته باشید مشکلات قلبی اهمیت زیادی دارد و در صورتی که نگران هستید بهتر است حتماً با اورژانس تماس بگیرید و نگران شرمندگی در صورت عدم مشکل قلبی نباشید. درد سینه مانند درد زانو نیست که آن را به فردا موکول کنید. همچنین درد سینه دردی نیست که آن را در خانه تشخیص داده و درمان خانگی انجام دهید. در صورتی که نگران درد یا ناراحتی در ناحیه سینه، بالای کمر، بازوی چپ یا فک خود هستید یا دچار ضعف ناگهانی یا عرق سرد، حالت تهوع یا استفراغ شده ‌اید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. آمبولانس امکانات کافی برای تشخیص و پایدار کردن وضعیت شما تا زمان رسیدن به بیمارستان را دارد. اجازه ندهید دلایل زیر باعث تعلل در زنگ زدن به اورژانس باشد:
 • من خیلی جوان هستم و سکته قلبی برای من زود است
 • تا به حال مشکلی نداشتم و از نظر سلامتی وضعیت خوبی دارم
 • خانواده‌ام مراقب من هستند
 • نمی‌خواهم کسی را به دردسر بیندازم
   

درد سکته قلبی

درد ناشی از سکته قلبی معمولاً به ناحیه قلب محدود نمی‌شود. معمولاً درد آن در نواحی که در تصویر با رنگ قرمز تیره مشخص شده است ایجاد می‌شود اما در نواحی قرمز روشن نیز ممکن است درد احساس شود.
حمله قلبی محتمل است احتمال حمله قلبی کم است
احساس درد، فشار، سفتی یا سوزش درد تیز یا خنجری که همراه با تنفس یا سرفه احساس میشود
شروع تدریجی درد ظرف چند دقیقه درد تیر کشنده ناگهانی که تنها چند ثانیه طول میکشد
پراکنده بودن درد در ناحیه از جمله درد پیوسته در میانه سینه  دردی که به وضوح در یک طرف بدن وجود دارد
دردی که به بازوی چپ، گردن، فک یا کمر میزند دردی که خیلی محلی و مشخصا در یک نقطه احساس میشود
درد یا فشار همراه با علائم دیگری مانند تنگی نفس، عرق سرد یا تهوع ناگهانی دردی که چند ساعت یا چند روز طول کشیده بدون این که علائم دیگری همراه آن باشد
درد یا فشاری که در حین فعالیت فیزیکی یا تنش هیجانی یا پس از آن و یا در هنگام استراحت (آنژین ناپایدار) تجربه میشود دردی که با فشار آوردن بر سینه یا حرکت بدن دوباره ایجاد میشود
    https://www.health.harvard.edu/heart-health/chest-pain-a-heart-attack-or-something-else   برای تکمیل اطلاعات علایم قلبی، قبلا مطلب دیگری هم در همین سایت نوشته شده، این مطلب را می توانید در لینک زیر مطالعه کنید: " آیا نیاز دارم که به متخصص قلب مراجعه کنم؟"

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی