آلودگی هوا خطر سکته قلبی و مغزی را بالا میبرد

بازدید: 348 نفر
انتشار: 6 Aabaan 1398
آلودگی هوا خطر سکته قلبی و مغزی را بالا میبرد
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، شواهد بیشتری نشان میدهند که قرار گیری در معرض آلودگی هوا هم به صورت کوتاه مدت و هم دراز مدت، مستقیما بر احتمال سکته قلب، سکته مغزی و مشکلات قلبی عروق تاثیر میگذارند. بر اساس این یافته ها، توصیه های جدیدی توسط انجمن قلب امریکا ارائه شده است که ریز ذرات را به عنوان یک عامل خطر بیماریهای قلبی عروقی در نظر میگیرد. اهمیت ریز ذرات در این است که این ذرات در اثر فعالیتهای انسانی مانند سوزاندن سوختهای فسیلی، پخت و پز و سایر فعالیتهای داخل ساختمانی، تولید شده و در هوا معلق می مانند. آتش سوزی جنگلها وسوزاندن مواد گیاهی نیز در افزایش غلظت ریز ذرات در هوا نقش دارند. ذرات با اندازه های مختلف در هوا معلق هستند ولی ریز ذرات به نظر میرسد بیشترین عارضه را در انسان ایجاد میکنند.

آلودگی هوا و بیماریهای قلبی

انجمن قلب امریکا پژوهشهای اپیدمولوژی، مولکولی و سم شناسی منتشر شده در مدت شش سال (تا 20109 را بازبینی کرده و بر اساس آنها، بیانیه خود در مورد آلودگی هوا را به روز رسانده است و نگاه جامع تری به ارتباط بین آلودگی هوا و بیماریهای قلبی عروقی کرده است مثلا مکانیسمهای بیولوژی احتمالی مرتبط با آلودگی هوا را نیز در نظر گرفته است. برخی از یافته های انجمن قلب امریکا به این صورت است: چند ساعت تا چند هفته قرار گیری در معرض ریز ذرات موجود در هوا خطر حوادث قلبی عروقی از جمله سکته مغزی، سکته قلبی، نارسایی قلبی، نامنظم شدن ضربان قلب و مرگ را به خصوص در افراد آسیب پذیر مانند کسانی که در خطر بیشتری بیماریهای قلبی عروقی هستند، سالمندان و احتمالا افراد مبتلا به دیابت، افزایش میدهد. آلودگی هوا و بیماریهای قلبیقرار گیری طولانی مدت در معرض غلظت بالای ریز ذرات هوا، خطر بیماری قلبی را بیش از پیش کرده و امید به زندگی را چند ماه تا چند سال کاهش میدهد. ارتباط قوی بین قرار گیری در معرض آلودگی هوا و بیماری قلبی ایسکمی که در آن خون رسانی به قلب کاهش می یابد، وجود دارد. ارتباط متوسط اما رو به افزایش بین آلودگی هوا و نارسایی قلبی و سکته ایسکمی وجود دارد. ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری عروق محیطی، نامنظم شدن ضربان قلب و ایست قلب، متوسط است. وجود ریز ذرات در هوا مستقیما خطر بیماریهای قلبی عروقی و سکته مغزی را به خصوص در افراد مستعد ، افزایش میدهد و این خطر حتی ظرف چند ساعت تا چند روز قرار گیری در معرض آلودگی، بیشتر میشود حتی در بین کسانی که سالها سالم بوده اند. مردم میتوانند در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است، با کاهش مدت زمانی که در بیرون از منزل قرار دارند و مدت زمانی که در ترافیک میگذرانند قرار گیری در معرض الودگی را تا جایی که میتوانند کاهش دهند. ارتباط بیولوژیکی بین آلودگی هوا و بیماری قلبی عروقی مشخص نیست اما محققان فکر میکنند احتمالا این ریز ذرات موجود در هوا، التهاب در رگهای خونی ایجاد میکند که این التهاب به نوبه خود از خون رسانی طبیعی ممانعت میکند. این امکان وجود دارد که برخی ذرات بسیار ریز یا مواد شیمیایی که همراه آنها انتقال می یابد، به دستگاه گردش خون رسیده و مستقیما به آن صدمه برساند. تحریک رشته های عصبی ریه باعث ایجاد اختلال در تعادل دستگاه عصبی در سرتاسر بدن میشود. این واکنشها احتمال لخته شدن خون و ترومبوز را بیشتر میکند، در عملکرد رگهای خونی اخلال ایجاد میکند، گردش خون را با مشکل مواجه میکند، فشار خون را بالا میبرد و فعالیت الکتریکی قلب را مختل می نماید. این تاثیرات در نهایت منجر به سکته قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ میشوند.

چه مقدار آلودگی هوا بی خطر است؟

خطر آلودگی هوا تحقیقات نشان میدهند هیچ مقدار بی خطری برای آلودگی هوا نمیتوان بیان کرد و آلودگی هوا همیشه و در هر مقدار که باشد، مضر است و باید به عنوان عامل خطر قابل اصلاح بیماری قلبی در نظر گرفته شود. بر اساس یافته های محققان، انجمن قلب امریکا توصیه میکند: تلاشها برای کاهش عوامل زمینه ساز بیمرایهای قلبی عروقی با ترک سیگار، کاهش وزن، ورزش و برنامه غذایی سالم باید ادامه پیدا کند تا آسیب پذیری در مقابل آلودگی هوا کاهش یابد. به کسانی که در خطر بیشتری بیماریهای قلبی عروقی و خطرات مرتبط با آلودگی هوا هستند آگاهی داده شود و قدمهایی در جهت به حداقل رساندن آلودگی هوا برداشته شود. سازمان جهانی بهداشت براورد میکند ریز ذرات آلوده کننده هوا هر ساله 800 هزار مرگ به دنبال دارد و سیزدهمین عامل مرگ و میر در سرتاسر دنیا محسوب میشود. همچنین تخمین زده میشود کاهش آلودگی هوا از 70 میکروگرم در هر متر مکعب به 20 میکروگرم در متر مکعب ، مرگهای مرتبط با نامناسب بودن هوا تا 15% کاهش می یابد.    

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی