تصورات و باورهای اشتباه در مورد بیماریهای قلبی عروقی را کنار بگذارید

بازدید: 368 نفر
انتشار: 13 Mehr 1398
تصورات و باورهای اشتباه در مورد بیماریهای قلبی عروقی را کنار بگذارید

بیماری های قلبی مربوط به سنین بالاست ، جوانان نباید نگران بیماری قلبی باشند

این باور عمومی کاملا اشتباه است. سبک زندگی تاثیر چشمگیری بر احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی در آینده میگذارد و سبک زندگی از کودکی مشخص میشود. تجمع رسوب در رگهای خونی از کودکی و نوجوانی شروع میشود و میتواند منجر به مسدود شدن رگها در جوانی شود. در امریکا یک نفر از هر سه نفر دچار بیماری قلبی عروقی است اما همه این افراد سالمند نیستند. حتی افراد جوان و میانسال هم دچار مشکلات قلبی میشوند به خصوص افرادی که چاق هستند، دیابت نوع 2 دارند یا سایر عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی را دارند در سنین پایینتر هم ممکن است دچار مشکل قلبی شوند.  

اگر فشار خون بالا داشته باشم، متوجه میشوم

فشار خون بالا به قاتل خاموش شهرت دارد چون معمولا متوجه آن نمیشوید. فشار خون بالا علائمی ندارد پس منتظر نمانید تا علائم آن را تجربه کنید. تنها راه این که بدانید فشار خونتان بالاست، گرفتن فشار خون است. اگر صبر کنید تا علائم فشار خون بالا را تجربه کنید ممکن است خیلی دیر شده باشد. درمان به موقع فشار خون بالا حیاتی است چون اگر فشار خون بالا بماند، حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب کلیوی و مشکلات جدی دیگر اتفاق خواهد افتاد.  

اگر دچار سکته قلبی بشوم از درد سینه متوجه میشوم

اگر دچار سکته قلبی بشوم از درد سینه متوجه میشوم

لزوما چنین نیست. اگر چه احساس درد یا ناراحتی سینه در هنگام حمله قلبی متداول است اما ممکن است علائم آن نامحسوس تر از این باشد، مثلا نفس های کوتاه، حالت تهوع، احساس سبکی سر و درد در یک یا هر دو بازو ، فک، گردن یا کمر نیز از علائم سکته قلبی هستند. حتی اگر مطمئن نیستید در حال سکته هستید یا نه با اورژانس تماس بگیرید. از این که اشتباه کنید خجالت نکشید!  

دیابت تا زمانی که داروهایم را مصرف کنم، مشکلی برای قلبم ایجاد نمیکند

درمان دیابت میتواند به کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی یا تاخیر در آن کمک کند. اما حتی اگر قند خون تحت کنترل باشد، هنوز خطر سکته قلبی و مغزی وجود دارد. علت این است که عوامل زمینه سازی که در ابتلا به دیابت نقش دارند، احتمال بیماریهای قلبی عروقی را نیز افزایش میدهند. عوامل زمینه ساز مشترک دیابت و بیماری قلبی عبارتند از فشار خون بالا، اضافه وزن و چاقی، کم تحرکی و استعمال دخانیات.  

بیماری قلبی ارثی است پس نمیتوانم جلوی آن را بگیرم

اگر چه سابقه خانوادگی در بیماری های قلبی نقش دارد اما اقداماتی میتوان انجام داد که خطر بیماریهای قلبی را تا حد چشمگیری پایین می آورد حتی اگر زمینه آن را داشته باشید. فعالیت خود را زیاد کنید، کلسترول و قند خون را در حد سالم نگه دارید، تغذیه سالم داشته باشید، فشار خونتان را در سطح نرمال نگه دارید، وزن نرمال داشته باشید و مصرف دخانیات را کنار بگذارید.  

تا میانسالی لازم نیست کلسترولم را چک کنم

انجمن قلب امریکا توصیه میکند از 20 سالگی هر 5 سال یک بار کلسترول خود را چک کنید و اگر سابقه بیماری قلبی در خانواده تان وجود دارد بهتر است این کار را از سنین پایین تر شروع کنید. کودکانی که در خانواده شان سابقه بیماری قلبی وجود دارد ممکن است دچار کلسترول بالا باشند و خطر بیماری قلبی در بزرگسالی دارند. تغذیه سالم و ورزش منظم کمک شایانی به کاهش خطر بیماری قلبی میکنند.  

نارسایی قلبی به معنی ایست قلبی است

در ایست قلبی ناگهان قلب از تپیدن میایستد اما در نارسایی قلبی چنین نیست. اگر چه در نارسایی قلبی همچنان قلب به تپیدن ادامه میدهد اما نمیتواند خون را خوب به همه جای بدن پمپاژ کند. این باعث میشود نفس های کوتاه داشته باشید، پاها و قوزک تان ورم کند یا دائما سرفه یا خس خس داشته باشید. در ایست قلبی فرد هوشیاری خود را از دست میدهد و تنفسش قطع میشود.   درد پا و بیماری قلبی

درد پاها هیچ ربطی به قلب ندارد

درد پا که در عضله احساس میشود میتواند نشان دهنده وضعیتی به نام بیماری عروق محیطی باشد. در این بیماری سرخرگهای پا در اثر تجمع رسوب (پلاک) مسدود میشوند. خطر سکته قلبی یا مغزی در افرادی که بیماری عروق محیطی دارند افزایش می یابد.  

اگر قلبم تند میزند حتما دچار سکته قلبی شده ام

برخی تغییرات در ضربان قلب کاملا طبیعی هستند. ضربان قلب در هنگام ورزش یا هیجان تند میشود و در هنگام خواب کند. در بیشتر مواقع تغییر در ضربان قلب جای نگرانی ندارد. اما گاهی اوقات ممکن است این وضعیت نشان دهنده آریتمی  arrhythmia باشد. آریتمی به معنی غیر طبیعی بودن ضربان قلب است. بیشتر موارد آریتمی بی خطر هستند اما گاهی ممکن است به قدری این وضعیت طول بکشد که بر عملکرد قلب تاثیر بگذارد و نیاز به درمان پیدا کند.  

پس از سکته قلبی دیگر نباید ورزش کنیم

به محض این که میتوانید، با تایید پزشک فعالیت بدنی را شروع کنید. تحقیقات نشان داده اند افرادی که از حمله قلبی جان سالم به در میبرند و فعالیت بدنی منظم دارند و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد میکنند عمر طولانی تری دارند. افراد یکه بیماریهای مزمن دارند معمولا فعالیت بدنی با شدت متوسط برایشان هیچ مشکلی ندارد و از آن سود میبرند. انجمن قلب امریکا توصیه میکند حداقل دو و نیم ساعت در هفته فعالیت با شدت متوسط داشته باشید. اگر مشکل قلبی دارید برای فعالیت بدنی با پزشک خود صحبت کنید.   منبع: https://www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/top-10-myths-about-cardiovascular-disease

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی