آیا مشکلات قلبی بر تنفس تاثیر میگذارند

بازدید: 287 نفر
انتشار: 26 Amordaad 1398
آیا مشکلات قلبی بر تنفس تاثیر میگذارند
همه ما هزاران بار در روز نفس میکشیم و به ندرت به آن توجه میکنیم مگر این که احساس کنیم سخت تر نفس میکشیم. مشکلات تنفسی به دلایل مختلف اتفاق می افتند. ممکن است علت آن گرفتگی بینی، تب، آسم یا عوامل دیگر باشد اما گاهی اوقات مشکل تنفسی میتواند نشان گر مشکلی در قلب باشد. علت آن هر چه که باشد باید پیگیری شود. بنابراین در صورتی که هر مشکلی در نفس کشیدن دارید به پزشک مراجعه کنید و اگر مشکل تنفسی تان ناگهانی و شدید است فورا با اورژانس تماس بگیرید.  

مشکلات قلبی که تنفس را تحت تاثیر قرار میدهند

  • نارسایی قلبی
نارسایی قلبی (Heart failure) به این معنی نیست که قلبتان دیگر کار نمیکند بلکه ضعیف شده است. کوتاه شدن نفسها و احساس خستگی میتواند از علائم نارسایی قلبی باشد. اغلب این افراد تورم در قوزک، پا و میانه بدن را نیز تجربه میکنند چرا که قلب نمیتواند با قدرت خون را به این بخشها خوب پمپاژ کند. در مراحل اولیه نارسایی قلبی ممکن است پس از ورزش کردن، لباس پوشیدن یا راه رفتن در اتاق مشکل تنفسی پیدا کنید اما با ضعیف تر شدن قلب، ممکن است هنگام دراز کشیدن هم احساس کنید از نفس افتاده اید. اگر چنین چیزی را تجربه میکنید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا معاینات و درمانهای لازم صورت بگیرد.
  • تاکیکاردی و یا افزایش ضربان قلب
تاکی کاردی (Tachycardia) به معنی سریع بودن ضربان قلب است به این معنی که در فرد بزرگسال قلب بیش از 100 ضربان در دقیقه دارد. چند نوع تند تپشی وجود دارد اما تنها یکی از آنها منجر به کوتاهی نفس ها میشود که تاکی کاردی دهلیزی نام دارد. در این وضعیت ضربان قلب سریعتر میشود چون سیگنالهای الکتریکی قلب درست ارسال نمیشوند. افرادی که دچار تند تپشی دهلیزی هستند و کوتاهی تنفس دارند باید فورا به پزشک مراجعه کنند. ممکن است کارهایی مثل ترک سیگار، کاهش مصرف کافئین و الکل نیز در کنار درمانهای لازم، توصیه شود.
  • اِدِم یا آب آوردن ریه
در این وضعیت، مایع اضافی در ریه ها جمع میشود و باعث میشود نفس کشیدن سخت شود. معمولا علت آن مشکلات قلبی است. اگر قلب مشکل داشته باشد یا صدمه دیده باشد، نمیتواند خون کافی از ریه ها بیرون بکشد. در این شرایط فشار قلب راست ( فشار شریان ریوی) افزایش یافته و مایعات را به داخل کیسه های هوایی ریه میراند. مشکلات تنفسی ممکن است به مرور زمان ایجاد شوند یا ناگهانی اتفاق یبفتند. اگر مشکل تنفسی دارید که هنگامی که دراز میکشید بدتر میشود، نفس نفس میزنید، احساس میکنید در حال خفه شدن هستید، رنگ پوستتان کبود یا آبی شده است، با سرفه آب بالا می آورید که ممکن است در آن خون باشد یا احساس میکنید ضربان قلبتان غیر طبیعی یا تند است فورا کمک پزشکی دریافت کنید.
  • کاردیومیوپاتی
کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy) یا بیماری ماهیچه قلب، مشکل جدی در عضله قلب است که باعث میشود کار پمپاژ خون به بدن برای قلب سخت شود. انواع مختلف کاردیومیوپاتی وجود دارد و به دلایل مختلف مانند سکته قلبی، دیابت یا درمان سرطان ایجاد میشود. ممکن است علت کاردیومیوپاتی عوامل مربوط به وزن اضافی، مصرف زیاد الکل یا فشار خون بالا باشد. در برخی موارد دکتر ممکن است علت آن را پیدا نکند.   اگر برای مشکل تنفسی یا احتمال مشکل قلبی به پزشک مراجعه میکنید، سعی کنید همه جزئیات مهم را به خاطر بیاورید و به پزشک بگویید. میتوانید سوالات خود را بنویسید تا فراموش نکنید. هر آنچه که لازم است دکتر بداند اعم از داروهای مصرفی و سابقه بیماری و فعالیتهای جسمانی خود را با پزشک مطرح کنید.   منبع: https://www.webmd.com/lung/copd/heart-conditions-cause-breathing-problems#1

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی