فعالیت جنسی پس از تشخیص بیماری قلبی

بازدید: 453 نفر
انتشار: 25 Aabaan 1398
فعالیت جنسی پس از تشخیص بیماری قلبی
هنگامی که دچار بیماری قلبی میشوید، دکتر شما را معاینه و درمان میکند. پس از درمان، به شما گفته میشود میتوانید به زندگی طبیعی خود باز گردید. اما آیا منظور از زندگی طبیعی، رابطه جنسی نیز می شود؟ آیا رابطه جنسی برای بیماران قلبی مشکلی ایجاد نمی کند؟ متخصص قلب دکتر ریچارد استین از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک امریکا میگوید: واقعیت این است که هنگامی که درگیر یک مشاجره با همسر خود میشوید، احتمال سکته قلبی بیشتر از رابطه جنسی است. خطر فعالیت جنسی و بیماری قلبی   رسانه ها این باور را که رابطه جنسی پس از بیماری قلبی، خطر سکته به دنبال دارد را پررنگ کرده اند. داستان این باور به سالها پیش بازمیگردد. باور عمومی بر این است که در زمان اوج لذت جنسی (ارگاسم) ، فعالیت قلبی عروقی شدید میشود و شما را در خطر سکته قلبی ناگهانی قرار میدهد. اما واقعا رابطه جنسی فعالیت شدیدتری نسبت به بالا رفتن از پله ها یا راه رفتن تند به اندازه طول یک خیابان، نیست. دکتر ارین مایکوز پروفسور پزشکی دانشگاه جان هاپکینز بالتیمور امریکا میگوید: در واقع بیشتر مردم پس از درمان بیماری قلبی، میتوانند پس از یک هفته فعالیتهای روزمره از جمله رابطه جنسی، داشته باشند. بیماران قلبی که وضعیت پایداری دارند، از نظر سکته قلبی، در خطر بسیار کمی قرار دارند. با این حال این موضوع بسیاری از مردم را می ترساند. با جایگزین کردن ترسهای خود با این توصیه ها، میتوانید مشکل را حل کنید.

تست ورزش بدهید:

در تست ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت فعالیت میکنید و ضربان قلب و مشخصه های دیگر فعالیت قلبی عروقی تان، سنجیده میشود. به این ترتیب اولا متوجه میشوید با فعالیت، دچار سکته قلبی نمیشوید و خیالتان راحت میشود. ثانیا اگر همسرتان همراهتان باشد، پیشرفتتان را دیده و از سلامت تان اطمینان خاطر بیشتری پیدا میکند. اغلب برخی درمانهای توانبخشی نیز پس از درمان بیماری قلبی، تجویز میشود.

با دکتر خود صریح و شفاف صحبت کنید:

بیشتر بیماران از پزشک خود نمیپرسند از چه زمانی میتوانند فعالیت جنسی شان را از سر بگیرند. و بیشتر پزشکان دلیلی نمیبینند این اطلاعات را بی دلیل به بیمار بگویند. این باعث میشود مسئله رابطه جنسی برای بیماران قلبی به شکل یک راز باقی بماند. پزشک میتواند روشهایی برای رابطه جنسی مطمئن تر یا حفظ صمیمیت زوجین توصیه نماید. بنابراین هر سوالی دارید، از پزشک بپرسید.

موقعیتهای کم استرس تری برای رابطه جنسی ایجاد کنید:

رابطه جنسی را در همان جایی انجام بدهید که همیشه انجام میدادید. الان زمان مناسبی برای هیجان بیشتر نیست پس در مکانهای جدید رابطه جنسی برقرار نکنید و اگر همسر دائم ندارید، سعی کنید فقط با یک فرد رابطه جنسی داشته باشید. مکان جدید، فرد جدید و شرایط جدید همه میتوانند بر استرس رابطه جنسی بیفزایند.

همچنین از مصرف الکل یا غذای سنگین یا پر حجم پیش از رابطه جنسی، خودداری کنید:

هر دو بر گردش خون تاثیر میگذارند. اگر فکر میکنید برای درمان اختلال عملکرد نعوظ نیاز به دارو دارید، با پزشک خود صحبت کنید. هرگز این داروها را نباید با داروهای نیترات که برای درمان قلب مصرف میشوند همزمان مصرف کنید چرا که ترکیب اینها میتواند مرگبار باشد.

نگرانی از فعالیت جنسی و بیماری قلبی

آرامش خود را حفظ کنید:

احتمال سکته قلبی در حین رابطه جنسی کم است. برخی افراد بیشتر از دیگران ممکن است دچار حمله قلبی در رابطه جنسی شوند. در واقع این افراد همان کسانی هستند که در هنگام بازی یا عصبانیت یا فعالیتهای هیجانی دیگر نیز بیشتر احتمال دارد سکته کنند. اگر درد سینه دارید یا ضربان قلبتان منظم نیست، فورا با پزشک تماس بگیرید و برای بررسی بیشتر اقدام کنید.

جایگاه رابطه جنسی را حفظ کنید:

رابطه جنسی بخش طبیعی از زندگی انسان است و برای حفظ کیفیت زندگی در زنان و مردان، لازم است. رابطه جنسی نشانه سلامت و صمیمیت ارتباط است. تحقیقات نشان میدهند کاهش عملکرد جنسی با اضطراب و افسردگی همراه است. هنگامی که رابطه جنسی دارید، زمان برایتان متوقف میشود. برای کسانی که دردی ندارند و ورزشهای ملایم را میتوانند انجام دهند، فعالیت جنسی مطلقا مشکلی ایجاد نمیکند.   منبع: www.webmd.com

مشاوره آنلاین با دکتر مریم احمدی

سوالات خود را زمینه بیماری های قلب و عروق بپرسید و در اسرع وقت پاسخ بگیرید.
دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست

مطب دکتر مریم احمدی در مدیکو پلاس سنتر

آدرس:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکو (مدیکو پلاس سنتر)

شماره های نوبت دهی:

09905751274 - 02186081635 - 02186081735

حضور در مطب:

با هماهنگی و تعیین وقت قبلی